Aromatyczne kule bożonarodzeniowe

 

 

Boże Narodzenie jest świętem bardzo rodzinnym i wyjątkowym. Zasiadamy przy suto zastawionych stołach wigilijnych, chłonąc świąteczne smaki i zapachy.
Ale czymże byłyby święta bez wspaniałych dekoracji, które podkreślają wyjątkowość tego dnia i są tak samo ważne jak wigilijna kolacja. Stroimy domy, ubieramy choinki, a na stołach pojawiają się wyszukane i barwne stroiki, które dodają uroku i rozświetlają nasze domy zimowa porą. Należą do nich, stroiki z żywej aromatycznej jedliny, kolorowe światełka, lampiony i bombki choinkowe. Dekoracje świąteczne cieszą nasze oczy, ale jak zatrzymać zapach świątecznego nastroju...? Jest na to prosty sposób - aromatyczne kule, które możemy przygotować sami.
Do XVI wieku bogaci ludzie nosili na szyi lub w kieszeniach pudełeczka wypełnione korzennymi przyprawami. Chińskie kule, które można obecnie kupić, są ich następcami. Zwyczaj nabijania owoców cytrusowych aromatycznymi goździkami i zakonserwowywania ich mieszaniną korzennych przypraw, olejków i utrwalaczy  przetrwał po dziś dzień. Cytrusowe kule, ozdobione wstążką, stanowią uroczy i oryginalny element dekoracyjny.  Mogą być zawieszane na długich wstążkach w  oknach lub można je ułożyć w koszyku gdzie razem z szyszkami wypełnią pokój pięknym odurzającym zapachem. Aby na długo zachować właściwości nabijanych goździkami owoców, należy je natrzeć mieszanką startego cynamonu i utrwalacza jakim jest korzeń kosaćca florentyńskiego, który można kupić w sklepie zielarskim. Dodatkowy zapach uzyskamy dodając kilka kropli olejku eterycznego, np cytrynowej werbeny lub bergamotki.
Sposób przygotowania aromatycznych kuli: zawiń wstążkę wokół pomarańczy w jednym kierunku, przyczep na górze szpilką i odetnij pozostałą część wstążki. Następny kawałek owiń prostopadle do poprzedniego i ponownie przyczep, goździki wbijaj wzdłuż wstążki, żeby tworzyły proste linie. Kontynuuj te czynności aż cała pomarańcza zostanie całkowicie nabita goździkami.
Do woreczka wsyp mieszankę przypraw i aromatycznych olejków wrzuć do niego pomarańczę i wstrząśnij nim tak by owoc całkowicie pokrył się korzennym specyfikiem. Po wyjęciu z woreczka otrzep nadmiar proszku owiń pomarańcze pergaminem i umieść je na około 2-3 tygodnie w ciepłym suchym miejscu. Przez ten czas wyschną, stwardnieją  lekko się skurczą i nieznacznie ściemnieją.
Zapachowe kule są gotowe. Będą na pewno piękną, pachnącą i oryginalną dekoracją naszego świątecznego stołu.

 

 

Facebook Like